• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ZŁOTE GODY PAR MAŁŻEŃSKICH Z MIASTA I GMINY KAŃCZUGA

     „… i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Takie słowa pięćdziesiąt lat temu wypowiadały pary z Miasta i Gminy Kańczuga. Jubileusz pół wieku wspólnego życia świętowały uroczyście, 18 września 2018r. w Ośrodku Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze....

Czytaj dalej →

Muzeum w terenie - film "Odpustowe pierniki z Kańczugi"

    27 września 2018 r. zapraszamy do OKMiG w Kańczudze na projekcję filmu "Odpustowe pierniki z Kańczugi"...

Czytaj dalej →

Koncert Niepodległościowy w Siedleczce

   16 września 2018 r. w Kościele Parafialnym w Siedleczce odbył się Koncert z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości......

Czytaj dalej →

Nabór do Szkółki Muzycznej 2018/2019

  12 września 2018 r. zapraszamy osoby zainteresowane na spotkanie organizacyjne w sprawie nauki gry w Szkółce Muzycznej działającej przy OKMiG w Kańczudze...

Czytaj dalej →

Miejsko - Gminne Dożynki 2018

   15 sierpnia 2018 r. na Stadionie MKS w Kańczudze odbyły się Miejsko - Gminne Dożynki......

Czytaj dalej →

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2012

           Święto Odzyskania Niepodległości - Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości.
W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski, ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1795 przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to  11 listopada  Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudzkiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się przekazując mu pełną władzę , ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 ustawą Sejmu przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
 Dzień 11 listopada 1918 r. to szczególna data dla Polaków. W tym roku minęło 94 lata odkąd Rzeczpospolita Polska pojawiła się na mapie Europy.

       Obchody Święta Niepodległości w Kańczudze rozpoczęły się uroczystą   Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła  celebrowaną przez Księdza Dziekana Wojciecha Pac i Księży Kańczuckiej Parafii. Po Mszy Świętej Poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta w asyście Orkiestry Dętej przeszli pod pomnik Grunwald w Rynku, gdzie odbyła się część patriotyczna oraz  złożenie wieńca pod pomnikiem. Wieniec w imieniu władz samorządowych i kościelnych złożyli: Ks. Dziekan Wojciech Pac, Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Sołek, Przewodniczący Rady Miejskiej Emil Drąg i Sekretarz U M i G Kańczuga Teresa Argasińska . Następnie odbyła się  część artystyczna przygotowana specjalnie na tę okazję przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze. Po części patriotycznej głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga    inż. Jacek Sołek . W swojej wypowiedzi podkreślił jak ważnym świętem jest obchodzone Święto Niepodległości i podziękował za udział wszystkim uczestnikom uroczystości. Na zakończenie odbył się krótki koncert Orkiestry Dętej z Kańczugi.

       Organizatorami uroczystych obchodów 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości byli:  Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga oraz Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze.

Galeria  fotografii------------------>kliknij


Dodano 10:51 12-11-2012 przez OKMiG