• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

IV Gminny Konkurs Szopka Betlejemska

  Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze Organizator IV Gminego Konkursu "Szopka Betlejemska" zaprasza dzieci i młodzież z terenu Miasta i Gminy Kańczuga oraz uczniów uczęszczających do Szkół  znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Kańczuga do udziału w w/w konkursie....

Czytaj dalej →

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI

   W dniu 12.11.2017 r. w OKMiG w Kańczudze odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych z udziałem publiczności uświetniający obchody Narodowego Święta Niepodległości....

Czytaj dalej →

Święto Niepodległości 2017

    W dniu 11 listopada 2017 r. odbyły się w Kańczudze Obchody Święta Niepodległości......

Czytaj dalej →

Bezpłatny kurs komputerowy

     W Ośrodku Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze trwa nabór na bezpłatny kurs komputerowy od podstaw ( 72 godz ) ......

Czytaj dalej →

Zaproszenie na Narodowe Święto Niepodległości

...

Czytaj dalej →

70 ROCZNICA PACYFIKACJI w ŁOPUSZCE WIELKIEJ

           W miejscowości Łopuszka Wielka uczczono w dniu 3 marca 2013 r. pamięć ofiar pacyfikacji, która odbyła się w dniu  6 marca 1943 r., gdzie od hitlerowskich kul zginęło 18 niewinnych - przypadkowych osób w tym sześć kobiet.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga oraz Rada Sołecka wsi Łopuszka Wielka.

Mija 70 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w dniu 6 marca 1943 r. w miejscowościach  Łopuszka Wielka , Pantalowice i Rączyna. Rozstrzelani tam zostali niewinni ludzie tylko dlatego , że byli Polakami, że należeli do narodu, z którego hitlerowcy chcieli uczynić swoich niewolników. Starsi ludzie społeczeństwa wsi Łopuszka Wielka , których jest już mało pamiętają dobrze i opowiadają młodszym pokoleniom jak straszny był to dzień kiedy to z domów , z ulicy zabierano przypadkowych ludzi przeznaczając ich na rozstrzelanie w zamian za śmierć zdrajczyni narodu , konfidentki Anieli Bawor, która za zdradę działalności konspiracyjnej członków podziemia w nocy z 4 na 5 marca 1943 r. na podstawie wyroku Sądu Specjalnego została zastrzelona w domu rodzinnym przez grupę dywersyjną AK - pseudonim "Puchacz" . Ponadto mordu dokonano jeszcze w miejscowości Pantalowice , gdzie rozstrzelano 11 osób i w Rączynie gdzie stracono 18 osób.

Uroczystość 70 - lecia pacyfikacji rozpoczęła się o godz. 12.00 poświęceniem krzyża  z tablicą pomordowanych. Krzyż z drzewa brzozowego ustawiony jest nieopodal Kościoła Parafialnego w miejscu , w którym 70 lat temu dokonano zbrodni. Następnie  kondukt przeszedł na cmentarz w Łopuszce Wielkiej gdzie na zbiorowej mogile pomordowanych złożono wieńce. Wśród składających byli: Przedstawiciele Rodzin Poległych, Przedstawiciele Parlamentu i Władz Województwa w osobach - Senator Andrzej Matusiewicz, Poseł R P Mieczysław Kasprzak, Poseł R P Marek Rząsa, Marszałek woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Kańczuga w osobach : Burmistrz M i G Kańczuga Pan Jacek Sołek, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Emil Drąg, Sekretarz U M i G w Kańczudze Pani Teresa Argasińska, Komendant Powiatowy Inspektor Ryszard Kula, Komendant Komisariatu Policji w Kańczudze Komisarz Andrzej Żygadło, Przedstawiciele OSP i KGW z Łopuszki Wielkiej, Nauczyciele Z S - G  oraz członkowie Rady Sołeckiej na czele z Sołtysem Józefem Bochnak.

O godz. 12.30 w Kościele Parafialnym została odprawiona Msza Święta za pomordowanych koncelebrowana przez Proboszcza Parafi Ks. Tadeusza Drzymotę oraz Księży rodaków z Parafi Łopuszka Wielka w osobach Ks. Prałat Jan Bielec, Ks. Janusz Rzepa, Ks. Tadeusz Barcikowski i Ks. Grzegorz Gładysz.

Po Mszy Świętej dalsza część uroczystości została przeniesiona pod Pomnik Walki i Męczeństwa. Na wstępie Sołtys wsi Łopuszka Wielka Pan Józef Bochnak powitał zaproszonych gości i zgromadzone społeczeństwo z Łopuszki Wielkiej.Następnie nawiązując do tragicznych wydarzeń z dnia 6 marca 1943 r. kolejno głos zabrali: Senator R P Pan Andrzej Matusiewicz, Poseł R P Pan Mieczysław Kasprzak, Poseł R P Pan Marek Rząsa, Marszałak woj. podkarpackiego Pan Lucjan Kuźniar i Burmistrz Miasta  i Gminy Kańczuga Pan Jacek Sołek.

Po wystąpieniu Burmistrza Pani Porucznik Wojska Polskiego Beata Drozd odczytała Apel Poległych po czym Kompania Honorowa Wojska Polskiego wykonała salwę. Po salwie honorowej z częścią patriotyczną wystąpiła młodzież z Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego. Następnie  poszczególne delegacje poczynając od Przedstawicieli Rodzin Poległych, Parlamentarzyści, Władze Samorządowe, Policjanci,  Strażacy z OSP Łopuszka Wielka, KGW, Nauczyciele Z S-G i Rada Sołecka złożyli wieńce na Pomniku  Walki i Męczeństwa.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał przedstawiciel rodzin poległych Pan Andrzej Zięba po czym Orkiestra Dęta wykonała pieśń pt. "Wierzby płaczące".

W dniu dzisiejszym, gdy mamy odzyskana niepodległość, żyjemy w wolnym kraju, mamy patriotyczny obowiązek złożenia hołdu poległym w walce z hitleryzmem. Dla młodego pokolenia mamy obowiązek przekazywania pamięci o miejscach mordu Naszych Rodaków, o bohaterach narodowych, którzy złożyli dla Ojczyzny największy dar - "Swoje życie".

 

 

 

 

Galeria fotografii---------------------->kliknij


Dodano 08:46 05-03-2013 przez OKMiG

Aktualne wydarzenia


archiwum aktualności →

Linki

Dane teleadresowe

Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze

ul. Parkowa 1
37-220 Kańczuga

NIP 794-16-86-192
Regon 001026929


Tel. 016-642-30-73

e-mail: okmig@op.pl