• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zapraszamy na Ferie z Ośrodkiem Kultury:-)

    Serdecznie Zapraszamy Dzieci i młodzież na spędzenie czasu wolnego podczas Ferii Zimowych z naszym Ośrodkiem Kultury:-)...

Czytaj dalej →

"Stała nam się dziś nowina..." - relacja z Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Pawłosiowie

      14.01.2018 r Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic reprezentował miasto i gminę Kańczuga na XIX Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych "Kolędy i Pastorałki" w Pawłosiowie......

Czytaj dalej →

26 FINAŁ WOŚP JUŻ ZA NAMI...

Jak co roku w Kańczudze odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była to już XXVI edycja tego wydarzenia. W Kańczudze WOŚP zagrała dziewiętnasty raz....

Czytaj dalej →

Zapraszamy na WOŚP

                     ZAPRASZAMY CIEPŁO  I SERDECZNIE  NA WIELKI FINAŁ W MAŁYM MIEŚCIE!!!...

Czytaj dalej →

Finał Konkursu "Szopka Betlejemska"

   IV Gminny Konkurs „ Szopka Betlejemska” to poznawanie i kultywowanie tradycji obrzędowych Świąt Bożego Narodzenia, poprzez zastosowanie różnych technik i form plastycznych rozbudzanie wyobraźni twórczej dzieci i młodzieży. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, uzdolnień plastycznych i doskonalenie możliwości warsztatowych poprzez działania plastyczne w różnych materiałach i technikach....

Czytaj dalej →

70 ROCZNICA PACYFIKACJI w ŁOPUSZCE WIELKIEJ

           W miejscowości Łopuszka Wielka uczczono w dniu 3 marca 2013 r. pamięć ofiar pacyfikacji, która odbyła się w dniu  6 marca 1943 r., gdzie od hitlerowskich kul zginęło 18 niewinnych - przypadkowych osób w tym sześć kobiet.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga oraz Rada Sołecka wsi Łopuszka Wielka.

Mija 70 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w dniu 6 marca 1943 r. w miejscowościach  Łopuszka Wielka , Pantalowice i Rączyna. Rozstrzelani tam zostali niewinni ludzie tylko dlatego , że byli Polakami, że należeli do narodu, z którego hitlerowcy chcieli uczynić swoich niewolników. Starsi ludzie społeczeństwa wsi Łopuszka Wielka , których jest już mało pamiętają dobrze i opowiadają młodszym pokoleniom jak straszny był to dzień kiedy to z domów , z ulicy zabierano przypadkowych ludzi przeznaczając ich na rozstrzelanie w zamian za śmierć zdrajczyni narodu , konfidentki Anieli Bawor, która za zdradę działalności konspiracyjnej członków podziemia w nocy z 4 na 5 marca 1943 r. na podstawie wyroku Sądu Specjalnego została zastrzelona w domu rodzinnym przez grupę dywersyjną AK - pseudonim "Puchacz" . Ponadto mordu dokonano jeszcze w miejscowości Pantalowice , gdzie rozstrzelano 11 osób i w Rączynie gdzie stracono 18 osób.

Uroczystość 70 - lecia pacyfikacji rozpoczęła się o godz. 12.00 poświęceniem krzyża  z tablicą pomordowanych. Krzyż z drzewa brzozowego ustawiony jest nieopodal Kościoła Parafialnego w miejscu , w którym 70 lat temu dokonano zbrodni. Następnie  kondukt przeszedł na cmentarz w Łopuszce Wielkiej gdzie na zbiorowej mogile pomordowanych złożono wieńce. Wśród składających byli: Przedstawiciele Rodzin Poległych, Przedstawiciele Parlamentu i Władz Województwa w osobach - Senator Andrzej Matusiewicz, Poseł R P Mieczysław Kasprzak, Poseł R P Marek Rząsa, Marszałek woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Kańczuga w osobach : Burmistrz M i G Kańczuga Pan Jacek Sołek, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Emil Drąg, Sekretarz U M i G w Kańczudze Pani Teresa Argasińska, Komendant Powiatowy Inspektor Ryszard Kula, Komendant Komisariatu Policji w Kańczudze Komisarz Andrzej Żygadło, Przedstawiciele OSP i KGW z Łopuszki Wielkiej, Nauczyciele Z S - G  oraz członkowie Rady Sołeckiej na czele z Sołtysem Józefem Bochnak.

O godz. 12.30 w Kościele Parafialnym została odprawiona Msza Święta za pomordowanych koncelebrowana przez Proboszcza Parafi Ks. Tadeusza Drzymotę oraz Księży rodaków z Parafi Łopuszka Wielka w osobach Ks. Prałat Jan Bielec, Ks. Janusz Rzepa, Ks. Tadeusz Barcikowski i Ks. Grzegorz Gładysz.

Po Mszy Świętej dalsza część uroczystości została przeniesiona pod Pomnik Walki i Męczeństwa. Na wstępie Sołtys wsi Łopuszka Wielka Pan Józef Bochnak powitał zaproszonych gości i zgromadzone społeczeństwo z Łopuszki Wielkiej.Następnie nawiązując do tragicznych wydarzeń z dnia 6 marca 1943 r. kolejno głos zabrali: Senator R P Pan Andrzej Matusiewicz, Poseł R P Pan Mieczysław Kasprzak, Poseł R P Pan Marek Rząsa, Marszałak woj. podkarpackiego Pan Lucjan Kuźniar i Burmistrz Miasta  i Gminy Kańczuga Pan Jacek Sołek.

Po wystąpieniu Burmistrza Pani Porucznik Wojska Polskiego Beata Drozd odczytała Apel Poległych po czym Kompania Honorowa Wojska Polskiego wykonała salwę. Po salwie honorowej z częścią patriotyczną wystąpiła młodzież z Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego. Następnie  poszczególne delegacje poczynając od Przedstawicieli Rodzin Poległych, Parlamentarzyści, Władze Samorządowe, Policjanci,  Strażacy z OSP Łopuszka Wielka, KGW, Nauczyciele Z S-G i Rada Sołecka złożyli wieńce na Pomniku  Walki i Męczeństwa.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał przedstawiciel rodzin poległych Pan Andrzej Zięba po czym Orkiestra Dęta wykonała pieśń pt. "Wierzby płaczące".

W dniu dzisiejszym, gdy mamy odzyskana niepodległość, żyjemy w wolnym kraju, mamy patriotyczny obowiązek złożenia hołdu poległym w walce z hitleryzmem. Dla młodego pokolenia mamy obowiązek przekazywania pamięci o miejscach mordu Naszych Rodaków, o bohaterach narodowych, którzy złożyli dla Ojczyzny największy dar - "Swoje życie".

 

 

 

 

Galeria fotografii---------------------->kliknij


Dodano 08:46 05-03-2013 przez OKMiG