• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zapraszamy na Ferie z Ośrodkiem Kultury:-)

    Serdecznie Zapraszamy Dzieci i młodzież na spędzenie czasu wolnego podczas Ferii Zimowych z naszym Ośrodkiem Kultury:-)...

Czytaj dalej →

"Stała nam się dziś nowina..." - relacja z Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Pawłosiowie

      14.01.2018 r Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic reprezentował miasto i gminę Kańczuga na XIX Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych "Kolędy i Pastorałki" w Pawłosiowie......

Czytaj dalej →

26 FINAŁ WOŚP JUŻ ZA NAMI...

Jak co roku w Kańczudze odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była to już XXVI edycja tego wydarzenia. W Kańczudze WOŚP zagrała dziewiętnasty raz....

Czytaj dalej →

Zapraszamy na WOŚP

                     ZAPRASZAMY CIEPŁO  I SERDECZNIE  NA WIELKI FINAŁ W MAŁYM MIEŚCIE!!!...

Czytaj dalej →

Finał Konkursu "Szopka Betlejemska"

   IV Gminny Konkurs „ Szopka Betlejemska” to poznawanie i kultywowanie tradycji obrzędowych Świąt Bożego Narodzenia, poprzez zastosowanie różnych technik i form plastycznych rozbudzanie wyobraźni twórczej dzieci i młodzieży. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, uzdolnień plastycznych i doskonalenie możliwości warsztatowych poprzez działania plastyczne w różnych materiałach i technikach....

Czytaj dalej →

TARGI PRODUKTÓW LOKALNYCH

          W niedzielę 11 maja br.  na terenie  Ośrodka  Kultury Miasta i Gminy  w Kańczudze odbyły się Targi Produktów Lokalnych organizowane przez Lokalną  Grupę Działania  „Z Tradycją w Nowoczesność” oraz Ośrodek Kultury.  Wystawcy   to  organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich oraz twórcy ludowi, którzy wytwarzają produkty regionalne, lokalne i tradycyjne mieszkające na terenie  Lokalnej Grupy Działania, tj. gmin: Chłopice, Kańczuga, Pawłosiów, Pruchnik, Roźwienica.

Targi współfinansowane były ze środków Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/ Tradycyjnego/ Ekologicznego –  w ramach projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Operatorem dotacji jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia    „Pro Carpathia”.

           Targi rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia LGD „Z Tradycja W Nowoczesność Pani Jolanta Kędzior, która przywitała zaproszonych gości, przedstawicieli województwa,  przedstawicieli  Gmin partnerskich LGD, Zarząd LGD, Radę LGD, przedstawicieli  Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz przedstawicieli mediów lokalnych.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Sieteszy, ze Szkoły Podstawowej z Kańczugi, Zespołu Śpiewaczego „Krzeczowiczanki”  z Krzeczowic oraz Zespołu Wokalno-Kabaretowego    „Ala Babki, Ala Dziadki” z PZERiI Oddział Rejonowy w Kańczudze.

Po zakończeniu części artystycznej odbyła się Zabawa Taneczna pod  grzybkiem przy muzyce Zespołu RYTM z Rzeszowa.

     Podczas targów wystawcy mieli  możliwość zaprezentować swoje unikatowe produkty oraz zyskać Klientów ceniących smak i doskonałą jakość.
Wśród oferowanych produktów znaleźć można było m.in.:

-Hafty, szydełkowanie, obrazy wyszywane, obrusy haftowane, serwetki

-rzeźbę w drewnie

-obrazy ręcznie malowane

-wino z winnicy rodziny Steckich

-miody, figurki z wosku

-biżuteria z filcu ręcznie wykonana

-Produkty regionalne 

          Podczas targów odbył  się konkurs na najładniejsze stoisko, w którym brali udział wszyscy  wystawcy.  Celem konkursu była promocja, popularyzacja produktów tradycyjnych, lokalnych, regionalnych, ekologicznych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu, rozpromowanie osób   i organizacji  które zajmują się produkcją wyrobów tradycyjnych i lokalnych, rejestracja produktów jako produktów tradycyjnych oraz wpisanie ich na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poprawa zbytu produktów rolnych, w tym rozwój przetwórstwa rolno – spożywczego i „zdrowej żywności”, kampania informacyjna powiązana z projektami  w zakresie promocji produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych  i ekologicznych.

 

      Zgodnie z regulaminem konkursu komisja konkursowa składała się  z przedstawicieli instytucji oświatowych działających na terenie LGD Stowarzyszenia „Z Tradycją w Nowoczesność”.

Komisja w składzie:

·         Teresa Łuczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kańczudze

·         Jerzy Jankowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobkowicach

·         Ewa Raboł – Kierownik Szkoły Filialnej w Tywoni

·         Ryszarda Mazur – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Pruchniku

·         Maria Obłoza – nauczyciel z Zespołu Szkół w Roźwienicy

Kierowała się następującymi kryteriami:

·         Potrawy regionalne                                                                                                                                                                                                                                                                                                             - Walory smakowe 

   - Prezentacja potrawy 

   - Związek potrawy z regionem i jego tradycjami

  - Wykorzystanie lokalnych surowców o charakterze naturalnym –

  - Estetyka przygotowania stoiska

 Wyroby rękodzielnicze                                                                                                                                                                                                                                                                                                            - Oryginalność wzoru i jego walorów estetycznych

     - Nawiązanie do tradycji lokalnych z zachowaniem dawnych technik
                  i wzorów

      - Precyzja i technika wykonania

      - Wykorzystanie surowców lokalnie dostępnych

      - Estetyka przygotowania stoiska

 

Wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce KGW z Rączyny- produkty regionalne

II miejsce Jakub Olejarz – rzeźba w drewnie

III miejsce  Piotr Sęk – Gospodarstwo Pasieczne

Zwycięzcy konkursu otrzymali Dyplomy a każdy wystawca otrzymał nagrody rzeczowe   tj. podgrzewacz i patelnię oraz certyfikaty.

       Dziś w dobie obfitości fabrycznych wyrobów tylko nieliczni kultywują już te dawne tradycje. Zanikają  i odchodzą w niepamięć wraz z ludźmi. A szkoda!  Są to bowiem wyroby ładne, niepowtarzalne, prezentujące wielki talent i umiłowanie piękna swych twórców.  Te piękne tradycje warto kultywować i rozwijać, a także pokazywać je innym – tak jak to czyniliśmy w niedzielę podczas Targów Produktów Lokalnych.

 Galeria zdjęć------------>kliknij


Dodano 12:43 12-05-2014 przez OKMiG