• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

IV Gminny Konkurs Szopka Betlejemska

  Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze Organizator IV Gminego Konkursu "Szopka Betlejemska" zaprasza dzieci i młodzież z terenu Miasta i Gminy Kańczuga oraz uczniów uczęszczających do Szkół  znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Kańczuga do udziału w w/w konkursie....

Czytaj dalej →

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI

   W dniu 12.11.2017 r. w OKMiG w Kańczudze odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych z udziałem publiczności uświetniający obchody Narodowego Święta Niepodległości....

Czytaj dalej →

Święto Niepodległości 2017

    W dniu 11 listopada 2017 r. odbyły się w Kańczudze Obchody Święta Niepodległości......

Czytaj dalej →

Bezpłatny kurs komputerowy

     W Ośrodku Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze trwa nabór na bezpłatny kurs komputerowy od podstaw ( 72 godz ) ......

Czytaj dalej →

Zaproszenie na Narodowe Święto Niepodległości

...

Czytaj dalej →

Obchody Święta Niepodległości w Kańczudze

Rozbiory z lat 1772, 1793 i 1795 przyniosły podział ziem między trzech okupantów: Rosję, Prusy i Austrię. Polska zniknęła z mapy Europy, Polacy trafili do niewoli. Nie poddali się jednak w walce o suwerenność. Próbą odbudowy państwa miało być powstanie listopadowe (1830-1831). Aktem wielkiego heroizmu było również powstanie styczniowe (1863-1864). Mimo klęski, uznawane jest za największe powstanie narodowe. Poległo w nim kilkadziesiąt tysięcy osób. Nie były to jedyne patriotyczne zrywy w XIX w. Jednak zbyt mała ilość walczących sił w porównaniu z okupantem, nie przynosiła znacznych rezultatów. 

Dopiero XX wiek zrodził nadzieję na odbudowę polskich granic. Powstanie dwóch opozycyjnych bloków: Trójprzymierza i Trójporozumienia pozwoliło na osłabienie zaborców, którzy stanęli przeciwko sobie. Konflikt między państwami doprowadził do wybuchu w 1914 r. I wojny światowej. Wojna, mimo że długotrwała i wyniszczająca, przyniosła szansę dla Polaków. 

11 listopada 1918 r. podpisano rozejm w Compiegne, na mocy którego nastąpiła kapitulacja Niemiec. Oficjalnie zakończyła się wojna. Również tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę oraz dowództwo nad wojskiem.                                          Droga do wolności była długa i trudna. Polacy musieli czekać 123 lata na ponowne odrodzenie kraju.

W Kańczudze uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Michała Archanioła. Następnie uczestnicy uroczystości w asyście Orkiestry Dętej z Kańczugi przeszli pod pomnik Grunwald. Po odegraniu Hymnu Państwowego delegacje władz samorządowych i kościelnych złożyły wieńce pod pomnikiem.

W skład delegacji weszli: Ks. Dziekan Wojciech Pac, Burmistrz M i G Kańczuga  Pan Jacek Sołek , Przewodniczący Rady Miejskiej w Kańczudze Pan Emil Drąg, Sekretarz Urzędu Teresa  Argasińska, Czł. Zarządu Rady Powiatu Przeworskiego Pani Krystyna Sowa i Pan Andrzej Kozłowski Radny Rady Powiatu Przeworskiego. Po złożeniu kwiatów głos zabrał Burmistrz M i G Kańczuga. W swojej wypowiedzi podkreślił jak ważnym świętem jest obchodzone Święto Niepodległości , podziękował za udział wszystkim uczestnikom uroczystości i zaprosił zebranych na  koncert pt. „Droga do wolności” w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego – barytona z Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Pani Magdaleny Tunkiewicz  - artystki  Filharmonii Poznańskiej. Artystom na fortepianie akompaniował  Eugeniusz Majchrzak. W programie wystąpił również Chór "Michael" z OKMiG w Kańczudze. Koncert odbył się w Kościele Parafialnym w Kańczudze.

>>>FOTOGALERIA>>>


Dodano 11:01 12-11-2014 przez OKMiG

Aktualne wydarzenia


archiwum aktualności →

Linki

Dane teleadresowe

Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze

ul. Parkowa 1
37-220 Kańczuga

NIP 794-16-86-192
Regon 001026929


Tel. 016-642-30-73

e-mail: okmig@op.pl