• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych - relacja

   W dniu 20 maja 2018 r. w Hali Sportowej przy ul. Parkowej odbył się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych - eliminacje do 52 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Kazimierzu n/Wisłą, oraz do 52 "Sabałowych Bajań" Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej....

Czytaj dalej →

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych

   W dniu 20 maja 2018 r. w Hali Sportowej przy ul. Parkowej odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych......

Czytaj dalej →

Anita Włodarczyk w Kańczudze

  W dniu 7 maja 2018 r. na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga w Hali Sportowej w Kańczudze lekcje WF prowadziła wielokrotna mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk...

Czytaj dalej →

Święto Konstytucji 3-go Maja 2018

   W dniu 3 -go Maja 2018 r. odbyły się w Kańczudze Obchody Święta Konstytucji......

Czytaj dalej →

Obchody "Dnia Inwalidy"

W czwartek 19 kwietnia 2018 r. w sali OKMiG w Kańczudze odbyły się Obchody Światowego Dnia Inwalidy......

Czytaj dalej →

100 – LECIE OSP w RĄCZYNIE

17 lipca 2016 r. miała miejsce podniosła uroczystość 100 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Rączynie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji strażaków w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rączynie, której przewodzili: Ks. Dziekan Kan. Tadeusz Pieniążek, Proboszcz Parafii Rączyna Ks. Stanisław Wojdyła oraz rodak z Rączyny Ks. Rafał Wojdyła.

Podczas Mszy Św. został poświęcony sztandar ufundowany przez Druhów Strażaków z Rączyny oraz figurka Św. Floriana ufundowana przez Pana Bolesława Ziębę, Marka Ziębę i Macieja Szczygła.

Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali na czele z orkiestrą dętą OSP Łopuszka Wielka pod kierunkiem Andrzeja Osmyka pod budynek remizy strażackiej, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów jubileuszu. Po odegraniu hymnu państwowego Dh. Andrzej Chmiel powitał zaproszonych gości wśród których m.in. byli: Czł. Prezydium Zarządu Woj. Z OSP w Rzeszowie Dh. Adam Szumełda, Z-ca Kom. Pow. PSP w Przeworsku bryg. Dariusz Homa, Czł. Zarządu Pow. Przeworskiego Krystyna Sowa, Burmistrz M i G Kańczuga Pan Jacek Sołek oraz Sekretarz Urzędu M i G Pani Teresa Argasińska.

W dalszej części został poświęcony zakupiony dla OSP w Rączynie przez M i G Kańczuga samochód Peugeot Bokser na dziewięć miejsc siedzących. Następnie Dh. Adam Szumełda odznaczył nowo ufundowany sztandar Złotym Znakiem Związku po czym zostali odznaczeni złotym, srebrnym i brązowym medalem „ Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniający się strażacy z OSP w Rączynie. Po odznaczeniu Strażaków Burmistrz M i G Kańczuga przekazał Prezesowi OSP w Rączynie Dh. Maciejowi Karbarzowi kluczyki do nowego samochodu. Po życzeniach i gratulacjach złożonych przez zaproszonych gości nastąpiła ceremonia wbijania gwoździ , po czym w części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu S-G w Rączynie oraz Orkiestra Dęta z OSP Łopuszka Wielka wraz z solistką Dagmarą Moskwa.

Rys historyczny OSP w Rączynie

Początki OSP w Rączynie sięgają 1911 r. Filip Orzech i Tadeusz Birecki powołali do życia drużynę bartoszową prowadząc nauki i pokazy sprawnościowe ćwiczeń marszowych, tyraliery i musztry wojskowej.

Na czele straży jako naczelnik w 1913 r. stanął Filip Orzech. Za fundusze wsi zakupiono czterokołową sikawkę metalową, 13 mundurów strażackich, 13 hełmów, pasów i toporków strażackich. Sprzęt przechowywano w stodole gospodarza Waleriana Kubickiego.

Straż niedługo cieszyła się wynikami swojej działalności, bowiem w 1914 r. wraz ze stodołą spaliła się sikawka oraz sprzęt przeciwpożarowy. Strażacy zostali powołani do wojska. Karol Tworzydło zbiera młodzież w wieku 15 – 17 lat i organizuje OSP, wyposażając ją w sprzęt, który został wyremontowany po pożarze. W roku 1949 za wypracowane społecznie fundusze kupiono motopompę typu M – 800.

Strażacy planują budowę remizy strażackiej. Inżynier Jan Krowicki opracował dokumentację budowy. W tym czasie strażacy oraz społeczeństwo Rączyny gromadzą materiały na budowę remizy – kopali kamień, kupili 20000 szt. Cegły, 9 t. cementu oraz 60 m3 żwiru. W 1957 r. rozpoczęto budowę, którą zakończono w 1966r. W piętrowym Domu Strażaka na piętrze mieści się sala widowiskowa, a na parterze pomieszczenia na sprzęt p – poż. Duża sala widowiskowa była przeznaczona na wszelkie zebrania wiejskie oraz jako pomieszczenie kina prowadzonego przez OSP. Kino przynosiło dla straży nie duży ale stały dochód. Dzięki swej aktywności OSP w Rączynie otrzymuje samochód strażacki Betford z pełnym wyposażeniem i staje się nowoczesną dobrze wyszkoloną jednostką.W 1966 r. OSP w Rączynie liczyła 33 członków.

W roku 1973 została dobudowana i oddana do użytku wieża przy remizie. W 1981 r. OSP zakupuje z własnych środków autobus „San” , który służył do przewozu pracowników do pracy. Dzięki gromadzonym środkom finansowym OSP przez kilka lat dotuje Komitet rodzicielski przy Sz. Podst. w Rączynie.

11 maja 2008 r. nastąpiło przekazanie i poświęcenie samochodu Star 244 dla jednostki OSP w Rączynie zakupionego przez M i G Kańczuga. W 2012 r. rozpoczęto i zakończono budowę grzybka. W 2013 r. została wykonana termomodernizacja Domu Strażaka wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycie dachu blachą. W 2014 r. rozpoczęto budowę nowego garażu na samochody bojowe z dwoma boksami oraz utwardzenie terenu wokół garaży. Budowę zakończono w 2015 r. Wszystkie inwestycje zostały sfinansowane z budżetu M i G Kańczuga. Obecnie OSP w Rączynie liczy 38 członków .

Dotychczasowi Naczelnicy : Filip Orzech, Władysław Kardasiński – 45 lat, Edward Telega – 8 lat, Andrzej Mroziak – 18 lat, Bartosz Mazur – 5 lat. Obecnie funkcję naczelnika sprawuje Dh. Mateusz Kardasiński

>>>FOTOGALERIA>>>


Dodano 11:23 19-07-2016 przez OKMiG