• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Miejsko - Gminne Dożynki 2018

   15 sierpnia 2018 r. na Stadionie MKS w Kańczudze odbyły się Miejsko - Gminne Dożynki......

Czytaj dalej →

Zaproszenie na Miejsko - Gminne Dożynki

   15 sierpnia 2017 r. na Stadionie MKS w Kańczudze odbędą się Miejsko - Gminne Dożynki...

Czytaj dalej →

II Miejsce dla "Ala Babki Ala Dziadki "

      W niedzielę, 15 lipca 2018r w Tryńczy po raz kolejny odbyły się Spotkania Biesiadne, czyli XII Regionalny Przegląd Piosenki Biesiadnej i Gawędy zorganizowany przez Trynieckie Centrum Kultury oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu, patronat honorowy nad imprezą objął wójt Gminy Tryńcza....

Czytaj dalej →

Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych...

Czytaj dalej →

II miejsce Zespołu "Krzeczowiczanki" w Kazimierzu n. Wisłą

   Po tegorocznych eliminacjach w Kańczudze do 52 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Kazimierzu n. Wisłą Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" działający pod naszym patronatem otrzymał nominację do Kazimierza , skąd powrócił z II Nagrodą, jest to dowód uznania ich talentu oraz osiągnięć artystycznych jak również podziękowanie za ochronę, zachowanie i kontynuowanie dziedzictwa kulturowego.......

Czytaj dalej →

100 – LECIE OSP w RĄCZYNIE

17 lipca 2016 r. miała miejsce podniosła uroczystość 100 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Rączynie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji strażaków w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rączynie, której przewodzili: Ks. Dziekan Kan. Tadeusz Pieniążek, Proboszcz Parafii Rączyna Ks. Stanisław Wojdyła oraz rodak z Rączyny Ks. Rafał Wojdyła.

Podczas Mszy Św. został poświęcony sztandar ufundowany przez Druhów Strażaków z Rączyny oraz figurka Św. Floriana ufundowana przez Pana Bolesława Ziębę, Marka Ziębę i Macieja Szczygła.

Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali na czele z orkiestrą dętą OSP Łopuszka Wielka pod kierunkiem Andrzeja Osmyka pod budynek remizy strażackiej, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów jubileuszu. Po odegraniu hymnu państwowego Dh. Andrzej Chmiel powitał zaproszonych gości wśród których m.in. byli: Czł. Prezydium Zarządu Woj. Z OSP w Rzeszowie Dh. Adam Szumełda, Z-ca Kom. Pow. PSP w Przeworsku bryg. Dariusz Homa, Czł. Zarządu Pow. Przeworskiego Krystyna Sowa, Burmistrz M i G Kańczuga Pan Jacek Sołek oraz Sekretarz Urzędu M i G Pani Teresa Argasińska.

W dalszej części został poświęcony zakupiony dla OSP w Rączynie przez M i G Kańczuga samochód Peugeot Bokser na dziewięć miejsc siedzących. Następnie Dh. Adam Szumełda odznaczył nowo ufundowany sztandar Złotym Znakiem Związku po czym zostali odznaczeni złotym, srebrnym i brązowym medalem „ Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniający się strażacy z OSP w Rączynie. Po odznaczeniu Strażaków Burmistrz M i G Kańczuga przekazał Prezesowi OSP w Rączynie Dh. Maciejowi Karbarzowi kluczyki do nowego samochodu. Po życzeniach i gratulacjach złożonych przez zaproszonych gości nastąpiła ceremonia wbijania gwoździ , po czym w części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu S-G w Rączynie oraz Orkiestra Dęta z OSP Łopuszka Wielka wraz z solistką Dagmarą Moskwa.

Rys historyczny OSP w Rączynie

Początki OSP w Rączynie sięgają 1911 r. Filip Orzech i Tadeusz Birecki powołali do życia drużynę bartoszową prowadząc nauki i pokazy sprawnościowe ćwiczeń marszowych, tyraliery i musztry wojskowej.

Na czele straży jako naczelnik w 1913 r. stanął Filip Orzech. Za fundusze wsi zakupiono czterokołową sikawkę metalową, 13 mundurów strażackich, 13 hełmów, pasów i toporków strażackich. Sprzęt przechowywano w stodole gospodarza Waleriana Kubickiego.

Straż niedługo cieszyła się wynikami swojej działalności, bowiem w 1914 r. wraz ze stodołą spaliła się sikawka oraz sprzęt przeciwpożarowy. Strażacy zostali powołani do wojska. Karol Tworzydło zbiera młodzież w wieku 15 – 17 lat i organizuje OSP, wyposażając ją w sprzęt, który został wyremontowany po pożarze. W roku 1949 za wypracowane społecznie fundusze kupiono motopompę typu M – 800.

Strażacy planują budowę remizy strażackiej. Inżynier Jan Krowicki opracował dokumentację budowy. W tym czasie strażacy oraz społeczeństwo Rączyny gromadzą materiały na budowę remizy – kopali kamień, kupili 20000 szt. Cegły, 9 t. cementu oraz 60 m3 żwiru. W 1957 r. rozpoczęto budowę, którą zakończono w 1966r. W piętrowym Domu Strażaka na piętrze mieści się sala widowiskowa, a na parterze pomieszczenia na sprzęt p – poż. Duża sala widowiskowa była przeznaczona na wszelkie zebrania wiejskie oraz jako pomieszczenie kina prowadzonego przez OSP. Kino przynosiło dla straży nie duży ale stały dochód. Dzięki swej aktywności OSP w Rączynie otrzymuje samochód strażacki Betford z pełnym wyposażeniem i staje się nowoczesną dobrze wyszkoloną jednostką.W 1966 r. OSP w Rączynie liczyła 33 członków.

W roku 1973 została dobudowana i oddana do użytku wieża przy remizie. W 1981 r. OSP zakupuje z własnych środków autobus „San” , który służył do przewozu pracowników do pracy. Dzięki gromadzonym środkom finansowym OSP przez kilka lat dotuje Komitet rodzicielski przy Sz. Podst. w Rączynie.

11 maja 2008 r. nastąpiło przekazanie i poświęcenie samochodu Star 244 dla jednostki OSP w Rączynie zakupionego przez M i G Kańczuga. W 2012 r. rozpoczęto i zakończono budowę grzybka. W 2013 r. została wykonana termomodernizacja Domu Strażaka wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycie dachu blachą. W 2014 r. rozpoczęto budowę nowego garażu na samochody bojowe z dwoma boksami oraz utwardzenie terenu wokół garaży. Budowę zakończono w 2015 r. Wszystkie inwestycje zostały sfinansowane z budżetu M i G Kańczuga. Obecnie OSP w Rączynie liczy 38 członków .

Dotychczasowi Naczelnicy : Filip Orzech, Władysław Kardasiński – 45 lat, Edward Telega – 8 lat, Andrzej Mroziak – 18 lat, Bartosz Mazur – 5 lat. Obecnie funkcję naczelnika sprawuje Dh. Mateusz Kardasiński

>>>FOTOGALERIA>>>


Dodano 11:23 19-07-2016 przez OKMiG

Aktualne wydarzenia


archiwum aktualności →

Linki

Dane teleadresowe

Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze

ul. Parkowa 1
37-220 Kańczuga

NIP 794-16-86-192
Regon 001026929


Tel. 016-642-30-73

e-mail: okmig@op.pl