• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych - relacja

   W dniu 20 maja 2018 r. w Hali Sportowej przy ul. Parkowej odbył się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych - eliminacje do 52 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Kazimierzu n/Wisłą, oraz do 52 "Sabałowych Bajań" Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej....

Czytaj dalej →

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych

   W dniu 20 maja 2018 r. w Hali Sportowej przy ul. Parkowej odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych......

Czytaj dalej →

Anita Włodarczyk w Kańczudze

  W dniu 7 maja 2018 r. na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga w Hali Sportowej w Kańczudze lekcje WF prowadziła wielokrotna mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk...

Czytaj dalej →

Święto Konstytucji 3-go Maja 2018

   W dniu 3 -go Maja 2018 r. odbyły się w Kańczudze Obchody Święta Konstytucji......

Czytaj dalej →

Obchody "Dnia Inwalidy"

W czwartek 19 kwietnia 2018 r. w sali OKMiG w Kańczudze odbyły się Obchody Światowego Dnia Inwalidy......

Czytaj dalej →

JUBILEUSZ KGW Z PANTALOWIC

                Chciały się uczyć, pomagać innym, ale i wspólnie bawić - to je integrowało. W tym roku mają już 90 lat. Koło Gospodyń Wiejskich z Pantalowic świętowało swój jubileusz.

8 października 2016r. w Domu Ludowym w swojej miejscowości panie przyjmowały kwiaty, gratulacje i życzenia. Były zabawne skecze, śpiewy i tańce.

Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Pani Urszula Gładysz od przywitania gości, którzy licznie przybyli świętować Jubileusz.

Byli wśród nich: Pan Tomasz Bury radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Janusz Owsiak– Wicestarosta Powiatu Przeworskiego, miejscowe władze Pan Jacek Sołek - Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga, Pani Teresa Argasińska – Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Kańczudze, Pan Fujarowicz Marcin radny Rady Powiatu Przeworskiego, Pan Jan Krupiński Dyrektor Ośrodka Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze oraz Pani Barbara Kalińska, Pani Halina Rączka Prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Gminie Kańczuga i delegacje ośmiu KGW z terenu całej gminy. Na początku wszyscy odśpiewali Hymn Koła Gospodyń Wiejskich oraz wysłuchali historię działalności koła, którą przedstawiła pani Urszula Gładysz– przewodnicząca KGW w Pantalowicach.

Koło Gospodyń Wiejskich jest organizacją kobiecą, prowadzącą działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet na wsi. Niegdyś kobietom wchodzącym w dorosłość, zakładającym rodziny brakowało podstawowych umiejętności prowadzenia domu, dlatego w Kole mogły zdobywać wiedzę począwszy od prostych spraw po fachowe doradztwo. Nie zabrakło także szkoleń rolniczych z zakresu gospodarstwa domowego. Podczas swojej 90-letniej działalności Koło podejmowało wiele inicjatyw, mających na celu integrację środowiska wiejskiego, pielęgnowanie tradycji, a także pomoc rolnikom i ułatwienie życia sobie samym – gospodyniom wiejskim. Ważnym elementem działalności Koła Gospodyń Wiejskich było organizowanie szkoleń i kursów, które kształciły i wypełniały kobietom wolny czas. Były to kursy gotowania, wypieków i krawieckie. Panie uczestniczyły także w wystawach, targach i prezentacjach. Tego rodzaju działalność kontynuowana jest także obecnie. Koło Gospodyń Wiejskich z Pantalowic, tak samo jak wszystkie pozostałe koła w gminie należy do Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w gminie Kańczuga , biorąc udział w wielu uroczystościach w gminie i poza nią, m.in. dożynkach wiejskich i gminnych, konkursach potraw, biesiadach, kiermaszach, szkoleniach , prelekcjach i wycieczkach.

         Uroczystość jubileuszu stała się pretekstem do uhonorowania i podziękowania wszystkim zasłużonym osobom. Na przestrzeni kilkudziesięciu minionych lat zmieniały się czasy i formy działalności Koła Gospodyń Wiejskich, ale jedno pozostaje niezmienne – Panie wciąż wkładają całe serce w to, co robią i dlatego wyrazem podziękowań stały się upieczone przez panie piernikowe serduszka.

W sobotnią uroczystość wprowadził programem artystycznym Zespół „Pantalowiczanie”. Potem była już tylko zabawa i integracja o którą zadbały gospodynie na czele z przewodniczącą Urszulą Gładysz. Stoły pełne wiejskich pyszności na miarę KGW i wspaniała atmosfera pozwoliły wszystkim uczestnikom bawić się znakomicie.

ZAPRASZAMY DO GALERII


Dodano 10:04 11-10-2016 przez OKMiG