• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI I MŁODZIEŻ DO UDZIAŁU W KONKURSIE....

Czytaj dalej →

III TURNIEJ SOŁECTW O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY KAŃCZUGA

  Śmiechu, rywalizacji i dobrej zabawy nie brakowało w III Turnieju Sołectw o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga Andrzeja Żygadło...

Czytaj dalej →

SPIS POWSZECHNY TYLKO DO 30 WRZEŚNIA!

Przypominamy o Narodowym Spisie Powszechnym!...

Czytaj dalej →

Zaproszenie na Turniej Sołectw

Zapraszamy wszystkich do wspólnej sportowej zabawy a mieszkańców sołectw i osiedli do kibicowania swoim druzynom!...

Czytaj dalej →

ZAJĘCIA GITARY - ZAPRASZAMY

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do nauki gry na gitarze akustycznej, klasycznej....

Czytaj dalej →

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kańczudze

Ochotnicza Straż Pożarna w Kańczudze


W spotkaniu organizacyjnym OSP w roku 1877 wzięło udział ok. 20 osób a wśród nich ksiądz Dymnicki, Burmistrz miasta Marceli Świstek, Józef Tokarzewski, Stanisław Tokarzewski, Haftek i Dziukiewicz.
Prezesem wybrano Stanisława Tokarzewskiego, a komendantem Dziukiewicza. Początkowo brakowało pieniędzy na podstawowy sprzęt strażacki. Dlatego dużym wydarzeniem było zakupienie w lipcu 1886 roku, za 290 florenów, pierwszej sikawki ręcznej.
Burmistrzem był wówczas Tamawski. Sikawka zakupiona została na raty, które należało spłacić do 1891 roku. Mały budynek położony w rynku w sąsiedztwie studni pełnił wtedy funkcję remizy strażackiej, obok niego w późniejszych latach wybudowano basen betonowy napełniany wodą ze zbiornika w Żuklinie, pełnił on funkcję basenu z wodą przeciwpożarową.
Przełom XIX i XX wieku to okres, kiedy Kańczugę nawiedziły duże pożary.
W 1893 roku ogień strawił północną część rynku, w 1910 roku objął swym zasięgiem Rynek i ulicę Zakościelną, a w roku 1918 spłoneła część ulicy św.Barbary.
Z tego powodu mieszkańcy Kańczugi starali się poprawić warunkli przeciwpożarowe swej miejscowości. Wśród nich znalazł się Burmistrz Darasz, który w 1914 roku zakupił sikawkę ręczną o zaprzęgu konnym, a za kadencji dr. Antoniego Sawickiego przeprowadzona została modernizacja jednostki przeciwpożarowej. Zakupiono wtedy motopompę na podwoziu konnym, oraz wybudowano w remizie specjalną wieżę do suszenia węży. Podstawowym wyposażeniem ówczesnej remizy strażackiej były kaski strażackie, pasy, toporki, drabiny, bosaki, duże ręczne sikawki, oraz dwa beczkowowzy.
II wojna śiwatowa nie przerwała działalności Ochotniczej Straży Pożarnej gdyż była ona potrzebna Niemcom do gaszenie pożarów. Wszyscy członkowie Straży otrzymali legitymację osobiste, które pozwalały im bezpiecznie poruszać się po swoim terenie w dzien i w nocy, z tego powodu często byli werbowani do struktur konspiracyjnych Armii Krajowej. Straż Pożarna miała możliwość jawnego ćwiczenia na Błoniu, w gruncie rzeczy jednak były to ćwiczenia wojskowe takie jak: zapoznanie się z bronią długą i krótką, oraz regulaminem piechoty.
Nocne służby wartownicze były wtedy bardzo przydatne, dzięki nim wiedzieli kiedy do Kańczugi przejedzie gestapo, żandarmeria czy inni funkcjonariusze komórek wywiadowczych. Przykładem ich udziału w wywiadzie partyzanckim jest między innymi akcja z 1942 roku, kiedy to oddział Ak zabrał Niemcom kilka furmanek broni z magazynu w Nienadowej. Dorga transportowa wiodła przez Kańczugę. Pełniący nocną służbę strażacy świetnie wywiązali się ze swojego zadania, a pózniejsze śledztwo prowadzone przez gestapo nie dało żadnych rezultatów.
W 1943 roku podczas pacyfikacji Kańczugi przez gestapo, żandarmerię i wojsko, dzięki strażakom, którzy na czas powiadomili wszystkich członków Ak o obławie nikt nie został aresztowany.
Straż Pożarna podczas okupacji pełniła więc bardzo ważną rolę. Jej członkowie pełnili dyżury przeciwpożarowe, śpiszyli z pomocą organizacjom konspiracyjnym i zagrożonym rodakom.
Po zakończeniuj II wojny światowej Zarząd Miejski stanął przed porbleme zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy. Zebranie organizacyjny odbyło się 15.08.1945 roku o godzinie 18:30 w wsali Urzędu Miejskiego w Kańczudze. Wzięli w nim udział:
Antoni Bachnacki - Przewodniczący zebrania
Henryk Lewkowicz - Burmistrz Miasta
Andrzej Małecki - Prezes
Edward Kaciuba - Zastępca prezesa
Franciszek Gilocki - Skarbnik
Józef Nicpoń - Sekretarz
Członkowie straży własnym kosztem przystosowali wtedy byłą synagogę żydowską znajdującą się przy ulicy Węgierskiej do potrzeb remizy strażackiej.
Imprezy kulturalne mogli organizowac natomiast w budynku „Strzelca" położonego przy ul. Marszałka Józefa Piłsudzkiego.
W roku 1945 wybudowano drugi zbiornik wody dla celów przeciwpożarowych przy ulicy św. Barbary. Zakupiono też poniemiecki samochód ciężarowy, około 700 mb węża oraz 20 szt. mndurów dla członków OSP.
W 1945 roku dzięki pomocy Państwa zakupiono pierwszy samochód bojowy. Budowa nowej remizy strażackiej stała się koniecznością jeżeli OSP chciała prowadzić szeroką działalność kulturalną i mieć zaplecze techniczne dla sprzętu bojowego. W 1970 roku powołano Komitet budowy, który środki finansowe pozyskiwał z Rady Miejskiej, PZU i poszczególnych zakładów pracy z terenu Kańczugi. Nowa remiza wybudowana została przy ulicy Parkowej.
Oddanie jej do użytku 17.06.1979 roku zbiegło się z wręczeniem sztandaru i orderów dla zasłużonych członków straży.
Obecnie OSP Kanczuga dysponuje nowoczesnym sprzętem bojowym tj. MERCEDES ATEGO z motopompą oraz drugim lekkim samochodem również marki MERCEDES 608 i innym podstawowym sprzętem pożarniczym.
Bierze ona udział nie tylko w akcjach przeciwpożarowych, ale także w akcjach przeciwpowodziowych i ratowniczych.
Od roku 1995 OSP Kańczuga jest w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym który zobowiązuję jednostkę do współpracy z Państwową Straża Pożarna.


Dodano 18:35 01-05-2010 przez OKMiG

Aktualne wydarzenia


archiwum aktualności →

Linki

Dane teleadresowe

Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze

ul. Parkowa 1
37-220 Kańczuga

NIP 794-16-86-192
Regon 001026929


Tel. 016-642-30-73

e-mail: okmig@op.pl