• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DZIEŃ DZIECKA - ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI

                                                                                                ...

Czytaj dalej →

FESTYN NAD ZALEWEM

                                                                                                ...

Czytaj dalej →

RELACJA Z I FESTIWALU TAŃCA I PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

    17 maja odbył się I FESTIWAL TAŃCA I PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ KAŃCZUGA 2019...

Czytaj dalej →

Wykład dr nauk tech. Pana Adama Jaremy

     W dniu 16.05.2019 r. w OKMiG w Kańczudze odbył się wykład Dr nauk technicznych Pana Adama Jaremy......

Czytaj dalej →

I FESTIWAL TAŃCA I PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

                                   Serdecznie zapraszamy na I Festiwal Tańca i Piosenki Przedszkolnej :-)...

Czytaj dalej →

Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       Za nami kańczuckie uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Bardzo ważna jest ta solidarność wszystkich narodów, tych większych i mniejszych, wspólnoty, która przez swoje dziedzictwo kształtuje większą wspólnotę, a jej fundamentem jest solidarność i prawo, które powinno gwarantować wszystkim równouprawnienie. Dziś 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza.

W Kańczudze Obchody patriotyczne rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Kańczudze skąd uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do Kościoła Parafialnego p.w. Św. Michała Archanioła, gdzie Ks. Prałat dr Wojciech Pac odprawił Mszę Św. w intencji Ojczyzny Uroczystą msze św. uświetnił występ chóru „Michael” oraz Orkiestra Dęta  z Kańczugi pod kierownictwem Pana Wiesława Solarza.

W asyście orkiestry, pocztów sztandarowych wszyscy w korowodzie przemaszerowali na rynek pod Pomnik Grunwald gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Po odegraniu przez Orkiestrę Dętą z Kańczugi Hymnu Państwowego wiązanki pod Pomnikiem Grunwald złożyły delegacje Władz Kościelnych i Samorządowych w osobach: Proboszcz Parafii Ks. Prałat dr Wojciech Pac, Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Pan Andrzej Żygadło, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Łuksza Skóra oraz Komendant Policji w Kańczudze podkom. Mirosław Statek. W imieniu Starosty powiatu przeworskiego Pana Bogusława Urbana wiązankę złożyli Radni powiatu przeworskiego Pan Marcin Fujarowicz , Pan Janusz Owsiak oraz Zastępca Powiatowego Komendanta PSP w Przeworsku mł. Brygadier Tomasz Dzień. W imieniu posłanki Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anny Schmidt-Rodziewicz wiązankę złożył Dyrektor Biura Poselskiego Pan Mirosław Hajnosz, w imieniu Senatora Mieczysława Golby pełnomocnik Pani Urszula Krupa.

            Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło w wystąpieniu okolicznościowym przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, znaczenia tego Święta Narodowego dla Wszystkich Polaków oraz podkreślił znaczącą rolę jaką w naszej Ojczyźnie odgrywało i nadal odgrywa Święto Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski. Przypomniał także, że w dniu 2 Maja obchodzony jest oficjalnie Dzień Flagi Rzeczypospolitej. W tym dniu nasza biało-czerwona flaga jest symbolem łączącym i jednoczącym Polaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny znak naszej przynależności narodowej. Obchodząc Dzień Flagi musimy pamiętać o szacunku i czci dla symboli narodowych, które są bezcennym dobrem Rzeczypospolitej. 228 rocznica majowej konstytucji, to również wigilia święta św. Floriana, którego druhowie strażacy obrali za swego patrona. Dlatego też przeddzień święta, w swoim wystąpieniu Pan Burmistrz podziękował wszystkim Strażakom za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. Na koniec podziękował za udział w uroczystościach 3 Majowych Księdzu Prałatowi za ofiarę Mszy Św., wszystkim gościom, pocztom sztandarowym, dyrektorom szkół, jednostek organizacyjnych, sołtysom i przewodniczącym zarządów osiedlowych, strażakom, przewodniczącym KGW, prezesom klubów sportowych, orkiestrze dętej, chórowi „Michael” młodzieży szkolnej, pracownikom Urzędu oraz wszystkim mieszkańcom miasta i gminy.

W części artystyczno-patriotycznej wystąpiły dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Kańczudze oraz  młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pantalowicach.  Na zakończenie Obchodów z krótkim koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta z Kańczugi pod batutą Pana Wiesława Solarza .

Galeria

VIDEO


Dodano 14:29 03-05-2019 przez OKMiG

Aktualne wydarzenia


archiwum aktualności →

Linki

Dane teleadresowe

Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze

ul. Parkowa 1
37-220 Kańczuga

NIP 794-16-86-192
Regon 001026929


Tel. 016-642-30-73

e-mail: okmig@op.pl