• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

KOLEJNY KONKURS !!! "Szopka Betlejemska"

   Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Gminnym Konkursie "Szopka Betlejemska"...

Czytaj dalej →

WYNIKI KONKURSU

      Wyniki Konkursu Plastycznego "Niepodległość w moich oczach"...

Czytaj dalej →

WAZON DECOUPAGE -JESIENNE WARSZTATY DLA DOROSŁYCH I SENIORÓW

                  23 października w naszym Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze spotkanie dla dorosłych i seniorów w ramach cyklu Jesiennych Warsztatów Rękodzielniczych, podczas którego uczestniczki ozdabiały szklane wazony techniką decoupage....

Czytaj dalej →

Zaproszenie do konkursu plastycznego "Niepodległość w moich oczach"

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Niepodległość w moich oczach"....

Czytaj dalej →

Narodowe Święto Niepodległości - zaproszenie

   Narodowe Święto Niepodległości - zaproszenie                                                                       I Kanczucki Bieg Niepodległościowy...

Czytaj dalej →

KONCERT PAPIESKI

20 września w plenerze w Kańczuckim Rynku odbył się Koncert Papieski z okazji 100. Rocznicy urodzin naszego rodaka Karola Wojtyły, znanego całemu światu jako Papież Jan Paweł II. Uchwałą sejmu RP cały rok 2020 jest rokiem poświeconym Janowi Pawłowi II.

Koncert byl szczególną okazją do upamiętnienia wyjatkowej postaci, której działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku, poprzez swoje pielgrzymowanie, a także spotkania z przywódcami świata oraz z wiernymi i przedstawicielami innych wyznań dał sie poznać jako orędownik dialogu.

Organizatorami konertu byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Pan Andrzej Żygadło oraz Dyrektor Ośrodka Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze Pan Jan Krupiński.

Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy również te muzyczne, był pierwszym papieżem, który nie tylko otwierał się na popkulturę, ale był w pełni świadomy drzemiących w niej możliwości. Bardzo lubił muzykę, towarzyszyła Mu przez całe życie, czasami modlił się – śpiewając w swoich watykańskich komnatach, mówił, że  "Muzyka, czy wychwala słowo człowieka, czy nadaje melodię Słowu Bożemu, czy też rozbrzmiewa bez słów, jest głosem serca”.

Ojciec Święty przepadał za pieśniami maryjnymi, codziennie śpiewał Godzinki, ale nie tylko. W czasie wypoczynku w Castel Gandolfo, kiedy odwiedzali go przyjaciele z Polski, tradycją było wspólne nucenie pieśni patriotycznych. Papież bardzo się wtedy wzruszał i nie krył łez. Wszystkie teksty znał na pamięć, śpiewał chętnie i głośno. Słuchał nie tylko muzyki sakralnej i liturgicznej, ale także klasycznej. Poza pieśniami religijnymi i kolędami, wzruszały go też wyjątkowo mocno pieśni góralskie . W czasie spotkania z młodzieżą w lutym 1981 roku w Japonii wspólnie z wiernymi zaśpiewał "Góralu, czy ci nie żal".

        Najpiękniejsze pieśni ukochane przez naszego Papieża wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieteszy, program przygotowany przez nauczyciela muzyki  Pana Dariusza Dudka, współpracująca od lat z nami sopranistka Dagmara Moskwa, działający pod patronatem Ośrodka Kultury Chór "Michael" waz ze swoim dyrygentem Panem Hubertem Hadro przy akompaniamencie Pana Michała Dzikiego oraz partiach solowych zaśpiewanych przez Panią Marte Stoncel i Orkiestra Dęta z Kańczugi pod batutą Pana Wiesława Solarza.

    Gdy wspominamy Jana Pawła II, to zawsze przed oczami staje nam uśmiechnięta twarz Ojca Świętego, jego żarty, ciepło, dobro i otwartość, którymi przyciągał do siebie, a przez to i do wiary tysiące ludzi, zwłaszcza młodych z którymi łączyła Go szczególna więź, swoją postawą i całym życiem pokazywał nam, jak, pomimo przeciwności losu, trudnych chwil w życiu cieszyć się tym, co niesie dzień.

Dziś możemy powiedzieć, że całe życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II było związane z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. On najpierw przyjął dar miłosierdzia w swoim życiu, a potem dzielił się miłosierdziem z innymi ludźmi: jako student, ksiądz, biskup i papież. Miłosierdzie dla Jana Pawła II oznaczało otwarcie na drugiego człowieka: bogatego czy biednego, dlatego w Krakowie czy w Watykanie zawsze jego mieszkanie i kaplica były otwarte. Jak napisał w swoim testamencie, nie zostawił nic dla siebie. Wszystko rozdał ludziom. Nawet ostatnie ubrania zostały rozdane na relikwie. Nie mając nic, jednocześnie należał do wszystkich.

     Serdecznie dziękujemy wykonawcom, dyrygentom, młodzieży a przede wszystkim całej społeczności lokalnej - mieszkańcom Miasta i Gminy Kańczuga za udział w Naszej Imprezie. Dziękujemy za współpracę Szkole Podstawowej w Kańczudze, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Kańczudze, służbom porządkowym i wszystkim ,którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego koncertu.

>>>VIDEO>>>

>>>GALERIA>>>

 

"Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać  z radością. Co znaczy spiewać z radością?

Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem”.

                                                                                                                                   Św. Augustyn

 


Dodano 11:30 21-09-2020 przez OKMiG